Najbardziej ekonomiczne samochody na gaz

Obecnie istnieje dość duży wybór różnych rodzajów samochodowych instalacji gazowych. Przy podejmowaniu decyzji, która będzie najbardziej odpowiednia kierujemy się między innymi ceną. Jednak może się okazać, że tańsza instalacja wcale nie jest bardziej opłacalna.

Istnieje pięć generacji instalacji LPG. Za montaż instalacji I generacji zapłacimy około 1 000 zł, a za montaż instalacji V generacji przynajmniej 9 500 zł. Natomiast ta druga jest znacznie bardziej nowoczesna. Gwarantuje dużo większy komfort jazy i odpalania auta, ale posiada też sekwencyjny wtrysk gazu. Oznacza to, że do silnika jest dostarczana dokładnie taka ilość paliwa, jaka jest potrzebna. Dzięki temu nie ma żadnych strat. Z tego punktu widzenia samochody z sekwencyjnym wtryskiem gazu są z pewnością najbardziej ekonomiczne. Oczywiście w ogóle cena paliwa LPG jest właściwie o połowę niższa od cen benzyny. Natomiast istnieje również możliwość używania sprężone gazu ziemnego, czyli paliwa CNG które jest jeszcze tańsze. Szczególnie ekonomiczne jest montowanie instalacji CNG w dieslach. Pomimo tego niewiele osób decyduje się na samochodowa instalację gazową CNG. Zwykle jej montaż jest trudniejszy i droższy niż LPG, a poza tym sprężony gaz ziemny można dostać tylko na wybranych stacjach.

Żeby przekonać się jakiego typu instalację LPG najlepiej wybrać, żeby było to faktycznie opłacalne można skorzystać z internetowego kalkulatora opłacalności instalacji gazowej. Wpisuje się tam ceny benzyny i gazu za litr, ich zużycie, przebieg miesięczny samochodu i cenę instalacji LPG. Natomiast aby otrzymać rzeczywiście pełny obraz sytuacji warto poszukać kalkulatora, który umożliwia także zaznaczenie czy chodzi o instalację sekwencyjną czy zwykłą, czy należy uwzględniać też koszty rozruchu za pomocą benzyny (co bywa konieczne w przypadku instalacji starszych generacji) oraz kosztów serwisu (wraz z zaznaczeniem czy będzie to serwis instalacji sekwencyjnej czy zwykłej). Ponad to istnieje też możliwość zaznaczenia opcji doliczenia ogólnych kosztów przeglądów technicznych w zależności od tego ile auto ma lat. W końcu wpisuje się przez jaki czas planuje się jeszcze jeździć danym samochodem. Po naciśnięciu oblicz otrzymujemy informację ile oszczędzamy w porównaniu z tankowaniem benzyny w ciągu miesiąca, roku i kiedy zwróci się montaż instalacji. Można w ten sposób porównać parametry różnych instalacji LPG i wybrać najbardziej opłacalną opcję.