Jak zamontować instalację gazową?

Pewną wadą samochodowej instalacji gazowej jest to, że aby jej używać konieczne jest wyposażenie samochodu w zbiornik na gaz. Jest to bez wątpienia największy element instalacji. Jak krok po kroku zabrać się za jej montowanie?

Po pierwsze trzeba się zastanowić jaki chcemy rodzaj i generację instalacji gazowej. Następnie podejmujemy decyzję czy oddajemy samochód do zakładu, gdzie mechanicy znający się na rzeczy zajmą się instalacją zasilania na gaz, czy też stawiamy na montaż samodzielny. Jeśli chcemy wszystkim zająć się tym sami oznacza to, że mamy jednak jakąś wiedzę i doświadczenie w tym temacie. Wówczas można wybrać się na zakupy.  Podczas zakupu zbiornika można wybierać pomiędzy walcowatym i w kształcie koła zapasowego. Mają też one różne wielkości. Trzeba po prostu dobrze się zastanowić jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze i w jakim zakresie korzystamy z bagażnika. Zbiornik walcowaty zajmie w nim  trochę miejsca, ale z kolei zbiornik toroidalny montuje się w miejsce koła zapasowego, z którym trzeba coś zrobić. Jest jeszcze możliwość umieszczenia zbiornika pod podłogą, z tyku samochodu.

Kiedy zbiornik na gaz jest już zamontowany czas na wlew. Najłatwiej jest go zamontować w tylnym zderzaku, ale można też ewentualnie pod wlewem benzyny. Teraz trzeba połączyć zbiornik i wlew za pomocą miedzianych przewodów. Potrzebne będą również do podłączenia innych elementów: reduktora, filtrów fazy lotnej i ciekłej, wtryskiwaczy, przełącznika benzyna-gaz i sterownika. Większość z nich wymaga regularnej regulacji lub wymiany, co wykonywane jest już podczas przeglądów instalacji gazowej. Oczywiście samodzielny montaż instalacji LPG to duże wyzwanie. Wiele osób może spokojnie jeździć tylko jeśli odda samochód do zaufanego mechanika. Jednak wtedy trzeba oczywiście więcej zapłacić. Koszt instalacji LPG może wynosić od 1 000 d0 9 500 zł. Wszystko zależy od generacji instalacji, a jest ich obecnie pięć. Najstarsza i najtańsza jest I generacja, najnowsza i najdroższa jest V. Natomiast bez względu na to jakie rozwiązanie wybierzemy – samodzielny czy profesjonalny montaż, tanią czy drogą instalację, to po pewnym czasie inwestycja ta powinna się zwrócić. Paliwo LPG jest właściwie o połowę tańsze od benzyny.